Środki smarne w praktyce

Środki smarne w praktyce

Środki smarne to brzmiące dość zabawnie w języku polskim określenie na smary i oleje. Innymi słowy, są to środki, które służą do smarowania powierzchni i mechanizmów wszędzie tam, gdzie wymagany jest poślizg. Czasami tego typu środki pełnią też rolę uszczelniaczy, tak jak smar uszczelniający. Teoria jest tutaj mniej ważna. Istotniejsza jest praktyka, ponieważ to ona przekłada się na efekt naszych realnych działań.

Wybór odpowiednich dostawców

Wybierając oleje i smary, musimy mieć pewność, że korzystamy z produktów sprawdzonych producentów. Smary mogą cechować się bowiem bardzo różną jakością, nawet jeśli teoretycznie sięgamy po takie same produkty. Pod względem składu różnice miedzy nimi są zwykle niewielkie, ponieważ w typowych przypadkach o jakości produktu finalnego decyduje jakość procesu, który doprowadził do jego produkcji. Istnieją oczywiście produkty w części lub całkowicie syntetyczne, które nie pochodzą z ropy, ale to inny temat. Warto ufać tradycji. Nowoczesność idzie z nią w parze.

Dobierajmy odpowiednie produkty

Smary nie są produktami uniwersalnymi. Inny jest smar do tworzyw sztucznych i inny jest smar do łożysk ślizgowych. Ba, w praktyce trzeba rozróżniać nawet smar do łożysk tocznych oraz smar do łożysk kulkowych. Pomylenie się i wybranie złego produktu może doprowadzić do bardzo poważnych problemów, włącznie ze zniszczeniem urządzeń.

Co więcej, trzeba wybierać też właściwe wersje smarów i olejów do pracy w określonych warunkach. Ten sam smar będzie się sprawdzał w otoczeniu suchym i chłodnym, ale już nie ciepłym i wilgotnym. Obecność różnego rodzaju chemikaliów także może powodować kłopoty z niewłaściwym smarem.