Smary i oleje to produkty, których symboliczny Kowalski na co dzień nawet nie zauważa. Czasami skrzypną mu drzwi i wtedy wygrzebie z szafki jakiś smar, nałoży go odrobinę i gotowe. Oleje i smary w bardziej zaawansowanych zastosowaniach to jednak nie taka prosta sprawa i czasami trzeba naprawdę szerokiej wiedzy specjalistycznej, by je odpowiednio dobrać.
Gdzie pojawi się smarowanie?
Smary można w pierwszej kolejności wybierać poprzez określenie, w jakim miejscu będzie się pojawiał smar. Oczywistym jest, że inny jest smar do tworzyw sztucznych, a inny będzie smar do łożysk ślizgowych. Samo jednak takie rozróżnienie nam nie wystarczy, bo na przykład smar do łożysk tocznych oraz smar do łożysk kulkowych to czasami dokładnie ten sam smar. W innych przypadkach zastosujemy jednak dwa zupełnie inne smary, a w jeszcze innych przypadkach odpowiedni będzie smar uszczelniający, który w pierwszej kolejności w ogóle byśmy odrzucili.
Warunki oraz rodzaj pracy smaru
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakich warunkach będzie wykonywane smarowanie. Powierzchnie to jedna kwestia i to oczywiście trzeba mieć na uwadze, ale już na przykład zupełnie inne musi być smarowanie w miejscu suchym i chłodnym, a inne w miejscu gorącym i bardzo wilgotnym.
Smar z pierwszego miejsca w ogóle by się nie przydał w drugim miejscu. Zamiana w drugim kierunku też mogłaby się skończyć bardzo źle. Jeśli producent smarowanego elementu sam zaleca konkretny produkt, zadanie jest ułatwione, ponieważ można po prostu z tej sugestii skorzystać. Jeśli nie, warto jest się skontaktować ze specjalistą, który będzie w stanie określić, jaki dokładnie rodzaj smarowania będzie potrzebny w każdym konkretnym zadaniu. Sprawdź: smary przemysłowe