Czy warto budować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to coraz chętniej wybierana opcja w budownictwie domów wolnostojących. Nic dziwnego – zdobywają one coraz większą popularność między innymi dlatego, że koszty materiałów przez lata użytkowania potrafią się zwrócić kilkukrotnie. Dużo osób twierdzi, że budowa domu energooszczędnego jest bardzo opłacalna: mało kto jednak tłumaczy, dlaczego. W tym artykule wyjaśniamy, czemu warto postawić na to nowoczesne budownictwo.

Budowa domu energooszczędnego

Dom energooszczędny, jak sama nazwa wskazuje, potrzebuje dużo mniej energii do ogrzania całego budynku, niż budowle, które nie są budowane w tym standardzie. Cały proces zaczyna się już na etapie wyboru działki, a kończy na użyciu materiałów, które mają wspomóc budynek w energooszczędnym działaniu.

Warto zaznaczyć, że energooszczędne domy wcale nie muszą mieć paneli słonecznych, czy – jak niektórzy się śmieją – małych elektrowni wiatrowych czy wodnych w ogródku. Tak naprawdę budowa domu energooszczędnego to po prostu konkretny projekt, planowanie i użycie materiałów, które pomogą zaoszczędzić energię. Można w projekcie uwzględnić dodatkowe udogodnienia, takie jak wspomniane wcześniej kolektory słoneczne.

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Dom energooszczędny przede wszystkim musi mieć dobrze rozplanowane przeszklenia. Oprócz tego istotny jest kształt budowli. Wszystko po to, by nie dopuścić do powstawania mostków cieplnych. Warto też od razu zainwestować w szczelne drzwi i okna, a także ocieplenie całego budynku, żeby zminimalizować ilość uciekającego ciepła.

Oczywiście budowa domów energooszczędnych nie byłaby możliwa bez specjalnie do tego przeznaczonych materiałów oraz technik budowania. Często przy domach energooszczędnych używa się papy termozgrzewalnej izolacyjnej (do izolacji ławy fundamentowej) czy izoluje się oraz ociepla mur fundamentowy. MYTKOWSKI dba także o odpowiednią izolację oraz ocieplenie posadzki.

Czy dom energooszczędny faktycznie się opłaca?

Domy energooszczędne mogą być droższe na etapie budowy, jednak inwestycja bardzo szybko się zwraca. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na energię w domach energooszczędnych wynosi od 15 do 40 kWh/m². Dom energooszczędny nie generuje dużych strat ciepła, przez co potrzeba mniej energii do jego ogrzania. W połączeniu z panelami słonecznymi roczne zużycie energii jest praktycznie minimalne. Sam więc widzisz, że inwestycja zwróci Ci się bardzo szybko. Należy jednak pamiętać o tym, by nie zaniedbać żadnego z wyżej wymienionych elementów. Nawet najlepsza izolacja nie spełni swojej roli, gdy okna i drzwi wejściowe będą nieszczelne lub w konstrukcji pojawią się mostki cieplne, czyli miejsca, z których błyskawicznie ucieka ciepło.

Zatrudnij najlepszych fachowców!

Budowa domu energooszczędnego nie jest łatwa – właśnie dlatego należy wybrać takich fachowców, którzy mają wieloletnie doświadczenie w stawianiu tego typu budynków. Właśnie dlatego firma MYTKOWSKI współpracuje z najlepszymi specjalistami. Mają oni doświadczenie nie tylko w budowaniu, ale również planowaniu domów energooszczędnych. Jeżeli zależy Ci na ekologii, energooszczędności i chcesz zaoszczędzić pieniądze – zadzwoń.