Smar smarowi nierówny

Smar smarowi nierówny

Smary nie należą do produktów, które miałyby przesadne ilości fanów, a nawet niewielu pojawia się tak zwanych oddanych klientów. Smary i oleje to po prostu elementy użytkowe, którym nie poświęcamy jakiejś wielkiej uwagi nawet wtedy, kiedy być może powinniśmy. Staramy się wybrać to, co będzie działało i jeśli nam się to uda, oleje i smary wypadną nam z głowy do momentu kolejnego zaplanowanego cyklu serwisowego. Warto jednak przyłożyć trochę więcej uwagi do tego problemu.

Smary do konkretnych zastosowań

Smary są potrzebne wszędzie tam, gdzie pojawia się ruch. Mamy zatem chociażby smar do łożysk ślizgowych czy smar do łożysk tocznych, jak również smar do łożysk kulkowych, który jest bardzo podobny do poprzednika, ale mimo wszystko pojawiają się bardzo istotne różnice.

Czynników, które wpływają na wybór konkretnego smaru, jest naprawdę bardzo dużo, a wiele z nich jest niespecyficznych. Nie wystarczy na przykład wybrać smar do tworzyw sztucznych albo smar uszczelniający, kiedy mamy na celu nasmarowanie miejsca o konkretnych właściwościach czy konkretnym zadaniu. Potrzebne może być też chociażby dostosowanie się do temperatury otoczeni bądź jej zmian.

Tylko najwyższa jakość smarów

Ogromne znaczenie ma tutaj także to, by smary prezentowały odpowiednio wysoką jakość. Wbrew pozorom, wyglądające dokładnie tak samo i teoretycznie przeznaczone do pracy w takich samych warunkach smary mogą w rzeczywistości oferować dramatycznie różną jakość smarowania. Bardzo różna jest też ich wytrzymałość, co oznacza, że czasami smarowanie trzeba powtarzać regularnie, a czasami niekonieczne jest to tylko w długich okresach czasu.