Mieszkanie pod klucz – co to znaczy?

Jedną z opcji wykończenia mieszkań oferowanych przez deweloperów jest mieszkanie pod klucz. Co to znaczy, tłumaczyliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Najkrócej można powiedzieć, że jest to mieszkanie gotowe do wprowadzenia. Wykonano w nim już wszystkie prace budowlane i remontowe, właściciel musi jedynie wyposażyć je w meble. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej temu standardowi wykończenia.

Co to znaczy mieszkanie pod klucz?

Nie ma jednej, ustalonej definicji mieszkania pod klucz. Każdy deweloper Wrocław sam określa standard wykończenia, który sprzedaje pod tą nazwą. Jest on zapisany w umowie. Można jednak uznać, że wykończenie pod klucz umożliwia wprowadzenie się od razu po odebraniu kluczy. W takim mieszkaniu można oczekiwać:

 • pomalowanych ścian,
 • położonych podłóg,
 • zamontowanych drzwi wewnętrznych,
 • montażu aneksu kuchennego,
 • montażu armatury w łazience,
 • montażu szaf wnękowych.

Dla porównania, mieszkanie w stanie deweloperskim, to surowa wylewka na podłodze, otynkowane, ale nie pomalowane ściany i często wystające rury w kuchni i łazience.

Standardy mieszkań pod klucz

Inwestycje często są oferowane przez podmiot jakim jest deweloper Wrocław, w trzech typach wykończeń pod klucz: podstawowym, rozszerzonym i premium. W pozostałych miastach Polski widać podobne podziały, można więc uznać to za ogólnopolską tendencję. Oto co oznacza każdy z nich.

Mieszkanie pod klucz wersja podstawowa

Najtańsza z opcji obejmuje nakład prac o wartości ok. 500 zł/m2 mieszkania. Najczęściej są to: wygładzenie i malowanie ścian na biało, montaż drzwi wewnętrznych, montaż armatury w łazience i kuchni, przyłącza i prosta zabudowa kuchni. Używane są materiały dobrej jakości, ale bez większej personalizacji.

Mieszkanie pod klucz wersja rozszerzona

Wersja rozszerzona to wszystkie prace ze standardu podstawowego, ale wykonane z użyciem lepszych materiałów. Kupujący może też wybierać spośród kilku wersji wykończenia, np. kilku rodzajów paneli, kilku odcieni farby. Koszt prac szacuje się tutaj na 750 zł/m2.

Mieszkanie pod klucz w wersji premium

Wersja premium zakłada wykończenie materiałami najwyższej jakości i z większymi możliwościami wyboru wykończenia. Prace wykonywane są pod kierunkiem architekta wnętrz, ale ostateczne decyzje dotyczące ceramiki, zabudowy w kuchni czy łazience podejmuje właściciel. W takim standardzie są wykańczane m.in. apartamenty inwestycyjne we Wrocławiu.

Zalety mieszkania wykończonego pod klucz

Obecnie na wykończenie pod klucz decyduje się ok. 15-20% kupujących. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ta liczba wzrośnie. Przemawia za tym wiele argumentów:

 • oszczędność czasu,
 • oszczędność pieniędzy,
 • możliwość oszacowania kosztów z góry,
 • możliwość pokrycia kosztów wykończenia kredytem hipotecznym,
 • komfort i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Oszczędność czasu

Wykończenie mieszkania z balkonem we Wrocławiu zajmuje deweloperowi ok. 10-12 tygodni, co oznacza, że nabywca może wprowadzić się tam wcześniej, niż gdyby zdecydował się na samodzielne wykańczanie. Często zdarza się, że ekipy wykończeniowe rozpoczynają prace na długo przed odbiorem budynku (np. gdy wykończono już wnętrza, ale pozostała jeszcze do zrobienia elewacja). Oznacza to, że mieszkanie może być gotowe do zamieszkania lub wynajmu już w momencie oddania budynku.

Czas można zaoszczędzić również na szukaniu właściwej ekipy remontowej — terminy najlepszych fachowców są rezerwowane nawet na rok do przodu. Decydując się na wykończenie pod klucz nie trzeba też kontrolować, czy wszystkie prace przebiegają prawidłowo i zgodnie z ustalonymi terminami.

Oszczędność pieniędzy

Oszczędności czasu towarzyszy też oszczędność pieniędzy. Specjaliści, którzy oferują produkty wraz z ich montażem, korzystają z niższej stawki VAT na zakup produktów budowlanych: 8% zamiast standardowych 23%.

Plusem jest również to, że znamy cały koszt wykończenia jeszcze zanim się wprowadzimy. Samodzielne wykańczanie zwykle kończy się niedoszacowaniem — nawet do 20% pierwotnie zakładanej wartości. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy ceny materiałów budowlanych rosną w szybkim tempie. Szacuje się, że samodzielne wykończenie mieszkania z tarasem we Wrocławiu jest dziś nawet 50% droższe, niż rok temu.

Mówiąc o finansach, warto też wspomnieć o kwestii źródeł finansowania zakupu mieszkania. Nabywcy, którzy nie mogliby liczyć na uzyskanie drugiego kredytu, często decydują się właśnie na wykończenie pod klucz. Co oznacza, że mogą pokryć koszty wykończenia przez dewelopera jednym kredytem hipotecznym.

Bezpieczne i komfortowe rozwiązanie

Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą wykończeń pod klucz jest bezpieczeństwo — na wszelkie prace wykonane przez ekipę budowlaną nałożona jest dwuletnia rękojmia. W zależności od umowy z deweloperem można w takiej sytuacji liczyć na poprawki, gdyby były konieczne. Do tego jesteśmy pewni, że aranżację planowali wyspecjalizowani architekci, a to zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie wykonana z należytą starannością. Oszczędzamy więc sobie stresu i zmartwień.

Podsumowanie

Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania pod klucz warto nie tylko oszacować swoje możliwości finansowe, ale i dokładnie sprawdzić dewelopera. Ważne są zwłaszcza wszelkie zapisy w umowie dotyczące standardów wykończeń i realizacji reklamacji. Zaufany deweloper Wrocław, oferuje m.in. mieszkania z ogrodem we Wrocławiu i apartamenty inwestycyjne, z gwarancją wysokiego standardu wykończenia. Lokale są gotowe do zamieszkania lub wynajmu.