Kupujemy fotelik samochodowy

Kupujemy fotelik samochodowy

Zmotoryzowani rodzice muszą nie tylko kupić standardową wyprawkę dla swojego dziecka. Gdy chcą z nim podróżować samochodem (podróż nie musi być długa), koniecznie muszą kupić fotelik samochodowy. Foteliki samochodowe to nie fanaberia rodziców. Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych nakazują przepisy. Ale nie chodzi tylko o to, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci.

Jaki fotelik kupić?

Foteliki dla dzieci wybiera się nie tylko biorąc pod uwagę wiek, ale także wagę dziecka. Dla najmłodszych czyli dla niemowląt są przeznaczone foteliki samochodowe z grupy 0. To foteliki które przeznaczone są dla dzieci o wadze do 13 kilogramów. Taki fotelik montuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy.

Kolejna grupa to foteliki dla dzieci o wadze powyżej 13 kilogramów. Ale gdy dziecko waży powyżej 18 kilogramów, to znak, że potrzebuje nowego fotelika. Wśród tych fotelików są modele, które można montować tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Foteliki dla dzieci z grup II i III przeznaczone są dla dzieci, których masa ciała wynosi 36 kilogramów.

Wybierając się na zakup nowego fotelika, warto wcześniej zważyć dziecko. Kluczowa dla wyboru odpowiedniego fotelika jest bowiem waga, a nie wiek dziecka. Foteliki dla dzieci z klasy 0-I powinny mieć pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. W pozostałych fotelik jest wpinany pasami samochodowymi. Fotelik samochodowy powinien mieć atesty, najważniejszy z nich to certyfikat bezpieczeństwa. Na zakupach zawsze pytajmy sprzedawcę o ten certyfikat.