Kilka słów o fotelikach samochodowych

Kilka słów o fotelikach samochodowych

Obowiązujące w Polsce przepisy zobowiązują rodziców lub opiekunów do przewożenia dzieci, które mają poniżej 150 centymetrów wzrostu w fotelikach samochodowych.

Foteliki samochodowe: podział

O tym, że dzieci powinny być przewożone w fotelikach samochodowych zadecydowały względy bezpieczeństwa. Wybierając się na zakupy, rodzice powinni pamiętać, że foteliki dla dzieci powinny być dostosowane nie tylko do wieku, wzrostu, ale przede wszystkim do wagi dziecka. Dlatego foteliki zostały podzielone na 4 grupy.

Foteliki dla dzieci 0 lub 0+ to foteliki dla najmłodszych czyli dla niemowląt. Wybieramy je, gdy chcemy kupić fotelik samochodowy dla dziecka, które dopiero przyszło na świat. Fotelik samochodowy z tej grupy zawsze montuje się tyłem do kierunku jazdy. Bezpieczeństwo dziecku zapewniają pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Gdy dziecko osiągnie wagę 13 kilogramów, trzeba kupić fotelik z kolejnej grupy. Taką wagę dzieci osiągają mając około 9 miesięcy. Ale uwaga! Dziecko może ważyć mniej, ale stary fotelik może być dla niego za mały. Wtedy także należy wybrać fotelik samochodowy dla dzieci z grupy II. W zależności od wagi, fotelik samochodowy dla dziecka z grupy II montuje się tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Gdy maluch zaczyna wyrastać z tego fotelika, rodziców czeka zakup kolejnego. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu „Kupujemy fotelik samochodowy”. Jest w nim wiele przydatnych informacji o fotelikach samochodowych dla dzieci.

Chyba nie ma już rodziców, którzy przewożą swoje dzieci nie zapięte w specjalnym foteliku.