Jaki granit wybrać na nagrobek?

Nagrobki  na cmentarzach różnią się między sobą nie tylko kształtem, ale i kolorem. Więc jaki granit na nagrobek wybrać? Czy kolor kamienia ma wpływ na jego właściwości? Jaki kamień wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu pomnika?

Kolor granitu a właściwości

Granit może przybierać barwę od białej przez różową, błękitną i zieloną aż do intensywnego, czarnego odcienia. Zakłady kamieniarskie importują granit z różnych stron świata. Jeżeli nie wiesz, jaki kolor granitu na nagrobek wybrać, to weź pod uwagę właściwości kamieni, wynikające z ich barwy. Ciemny granit jest bardziej odporny na powstawanie przebarwień.

Konserwacja nagrobka a jego kolor

Granit to surowiec naturalny – z tego też powodu nie znajdziesz dwóch identycznych nagrobków. W obrębie jednego kamienia może występować kilka różnych odcieni tego samego koloru.

Kolor granitu i jego cena

W Polsce najczęściej spotkasz granit jasny (wydobywany w kraju) oraz granit ciemnogranatowy i rudy (importowany). Coraz popularniejsze są także granity w odcieniu ciemnozielonym. Im lepsza jakość granitu, tym wyższa jego cena. Im bardziej unikatowy kolor, tym cena granitowego nagrobka również będzie wyższa. Ma to bezpośredni związek z importem granitu w nietypowych barwach z innych krajów.

Jaki granit na nagrobek będzie najlepszy?

Jeżeli chodzi o granit, który najlepiej sprawdzi się na nagrobek, to wszystko zależy od gustu kupującego. Im wyższa jakość kamienia, tym wyższa będzie jego cena. Warto też pamiętać o tym, że ciemne nagrobki  są bardziej odporne na powstawanie przebrawień. Nie można również zapomnieć o fakcie, że w obrębie jednego koloru może występować kilka różnych odcieni tej samej barwy. Najlepiej kierować się więc własnym gustem oraz jakością kamienia.

Czytaj więcej na temat Nagrobki pojedyncze Warszawa