Fotelik samochodowy: czy jest konieczny?

Fotelik samochodowy: czy jest konieczny?

Tak, nie tylko z uwagi na obowiązujące przepisy, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo dziecka. Fotelik samochodowy zabezpiecza dziecko przed groźnymi dla zdrowia, a nawet życia urazami. Może dojść do nich nie tylko w czasie wypadku, ale nawet podczas z pozoru niegroźnej kolizji.

Fotelik samochodowy dla dziecka: na co zwracać uwagę na zakupach?

Foteliki dla dzieci nie muszą być ładne, powinny być jednak wygodne i bezpieczne. Pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka rodzice kupują zaraz po narodzinach malucha. Trzeba jednak pamiętać, że fotelik samochodowy kupujemy biorąc pod uwagę wiek i wagę dziecka.

Dla noworodka i niemowlaka przeznaczone są foteliki dla dzieci z grupy 0 i 0+. To fotelik samochodowy dla dziecka 0-13 kilogramów. Ten pierwszy fotelik często nazywany jest nosidełkiem. Montuje się go tyłem do kierunku jazdy. W samochodach z pasami bezpieczeństwa tylko na tylnej kanapie. Gdy rodzice chcą przewozić malucha na przednim fotelu pasażera, muszą pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej. Specjaliści jednak zalecają, aby jednak przewozić dziecko na tylnej kanapie montując fotelik samochodowy dla dziecka na jej środku. Tam dziecko jest po prostu najbardziej bezpieczne.

O tym jaki kupić fotelik dla starszych dzieci możecie przeczytać w naszym artykule „Kupujemy fotelik samochodowy”. Warto pamiętać, że fotelik musi być prawidłowo zamontowany, należy zwrócić także uwagę czy dziecko jest w foteliku dobrze przypięte. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna w przypadku starszych dzieci.