Dobry projekt domu – na co zwrócić uwagę

Planujesz budowę domu? Dobry projekt to podstawa! Budowa domu to czasochłonna i kosztowna inwestycja, często na całe życie, dlatego należy zadbać o to, by był funkcjonalny i teraz i w przyszłości. Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego?

Działka i warunki zabudowy

Działka, jej kształt, wielkość, uzbrojenie, uformowanie terenu, usytuowanie względem stron świata a także drogi dojazdowej to czynniki, które determinują wybór projektu domu. Kolejnym ważnym elementem są warunki zabudowy oraz plan zagospodarowania terenu. Dane te tworzą ramy dla przyszłego projektu domu.

Liczba kondygnacji

Liczba pięter często uzależniona jest od warunków zabudowy działki – postawiony na niej budynek jednorodzinny spełniać musi normy budowlane, m.in. pod względem wysokości czy zlokalizowania na działce. Jeśli zależy Ci na większej powierzchni użytkowej, zdecyduj się na dom piętrowy. Dodatkowa kondygnacja umożliwia również naturalne oddzielenie strefy dziennej od nocnej.

Powierzchnia

Wielkość domu ma znaczenie. Nie zawsze jednak więcej oznacza lepiej. Zastanów się nad potrzebami swojej rodziny lub partnera, a także planami na przyszłość i na ich podstawie oszacujcie potrzebny metraż. Czy macie lub planujecie dzieci? Pokój dziecięcy nie musi być jednoosobowy, ale jeśli chcecie mieć dużą rodzinę, to może warto pomyśleć o dwóch pomieszczeniach tego typu. Często nocują u was znajomi albo rodzina z drugiego końca Polski? Planując dom można rozważyć dodatkowy pokój gościnny. Lubicie gotować i robić zaprawy? Spiżarnia zlokalizowana niedaleko kuchni może być dobrym rozwiązaniem. Pracujesz z domu? Pomieszczenie spełniające funkcję biura umożliwi wygodną pracę, także gdy reszta domowników jest na miejscu.

Przestrzeń gospodarcza

Pamiętaj też o kotłowni i miejscu na sprzęt ogrodowy czy rowery. Wolnostojący dom, w przeciwieństwie do mieszkania w bloku, pozbawiony będzie dodatkowych pomieszczeń gospodarczych, o ile ich nie zaplanujesz.

Garaż

Projekt domu może także zawierać miejsce do przechowywania auta. Jeśli Twój nowy dom ma być podpiwniczony, to naturalnym wyborem będzie umieszczenie garażu w bryle budynku. Jeśli jednak nie planujesz piwnicy, zastanów się, czy wolisz wkomponować go w bryłę budynku czy zainwestować w garaż wolnostojący. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W pierwszym wariancie, niezależnie od pogody, przedostaniesz się suchą stopą do domu, ale garaż wolnostojący z kolei nie zabiera miejsca, które możnaby zagospodarować w inny sposób.

Rodzaj dachu

Kształt wybranego dachu ma wpływ nie tylko na cenę budowy domu, ale i powierzchnię użytkową ostatniej kondygnacji. Skosy uzyskane przez dach dwuspadowy lub wielospadowy są niezwykle efektowne, ale z kolei zmniejszają powierzchnię użytkową i wymagają przemyślanego zagospodarowania przestrzeni.

Połączenie z ogrodem

Jak dom jednorodzinny, to i ogród! Niezależnie od tego, jakiej jest wielkości, powinien wpisywać się w koncepcję zagospodarowania działki i łączyć się z domem. Popularnym i estetycznym rozwiązaniem są przeszklenia, a także tarasy.

Koszty eksploatacji

Nowoczesne domy jednorodzinne mogą być tanie w utrzymaniu! Przemyślany układ pomieszczeń względem stron świata, a także zastosowane systemy, np. rekuperacja, pozwalają na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku w przyszłości.

Zaprojektuj funkcjonalny dom dla siebie!

Dobry projekt domu jednorodzinnego to taki, który spełnia wymagania przyszłych mieszkańców. Dla każdej rodziny idealny projekt będzie więc oznaczał coś innego. Zastanówcie się nad swoimi potrzebami – aktualnymi i przyszłymi, a także przyzwyczajeniami i oczekiwaniami i skonfrontujcie je z warunkami zabudowy oraz danymi technicznymi działki.

Budując dom z naszą firmą, możesz wybrać jeden z wielu gotowych projektów domów jednorodzinnych lub zdecydować się na zupełnie nowy projekt. Budowa domu nie jest tak prosta dlatego warto wybierać fachowe i renomowane firmy budowlane. Zobacz nasze propozycje!