Jaki granit wybrać na nagrobek?

Nagrobki  na cmentarzach różnią się między sobą nie tylko kształtem, ale i kolorem. Więc jaki granit na nagrobek wybrać? Czy kolor kamienia ma wpływ na jego właściwości? Jaki kamień wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu pomnika?

Kolor granitu a właściwości

Granit może przybierać barwę od białej przez różową, błękitną i zieloną aż do intensywnego, czarnego odcienia. Zakłady kamieniarskie importują granit z różnych stron świata. Jeżeli nie wiesz, jaki kolor granitu na nagrobek wybrać, to weź pod uwagę właściwości kamieni, wynikające z ich barwy. Ciemny granit jest bardziej odporny na powstawanie przebarwień.

Konserwacja nagrobka a jego kolor

Granit to surowiec naturalny – z tego też powodu nie znajdziesz dwóch identycznych nagrobków. W obrębie jednego kamienia może występować kilka różnych odcieni tego samego koloru.

Kolor granitu i jego cena

W Polsce najczęściej spotkasz granit jasny (wydobywany w kraju) oraz granit ciemnogranatowy i rudy (importowany). Coraz popularniejsze są także granity w odcieniu ciemnozielonym. Im lepsza jakość granitu, tym wyższa jego cena. Im bardziej unikatowy kolor, tym cena granitowego nagrobka również będzie wyższa. Ma to bezpośredni związek z importem granitu w nietypowych barwach z innych krajów.

Jaki granit na nagrobek będzie najlepszy?

Jeżeli chodzi o granit, który najlepiej sprawdzi się na nagrobek, to wszystko zależy od gustu kupującego. Im wyższa jakość kamienia, tym wyższa będzie jego cena. Warto też pamiętać o tym, że ciemne nagrobki  są bardziej odporne na powstawanie przebrawień. Nie można również zapomnieć o fakcie, że w obrębie jednego koloru może występować kilka różnych odcieni tej samej barwy. Najlepiej kierować się więc własnym gustem oraz jakością kamienia.

Czytaj więcej na temat Nagrobki Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *